אוצרות תוכן , תמונת מצב 2014

17515

google-keep 22מחקרים מעודכנים מלמדים כי המידע הדיגיטאלי מכפיל את עצמו כל 18 –עד 24 חודשים (Kelly 2013 ). כתוצאה מכך המשימה של איתור המידע המתאים  והמשמעותי הופכת להיותך מורכבת וקשה מיום ליום ליום. הצורך להתמקד במידע הדיגיטאלי המתאים והרלבנטי הביא בשנים האחרונות להתפתחות המתודולוגיה  הנקראת "אוצרות תוכן" (content curation).

research1

הרעיון העיקרי של תחום אוצרות התוכן הוא לסנן ולמקד את מקורות המידע שניתן לתת בהם אמון או מקורות המידע שיוצרים משמעות ברורה יותר ( Rosenbaum . 2011). הגורמים שתרמו תרומה נכבדת להתפתחות הצורך באוצרות תוכן , הם עודפות המידע ברשתות החברתיות כגון פייסבוק וטוויטר , שהביאו בעקבותיהם נחשולי מידע אדירים, מרביתם לא איכותיים ולא משמעותיים ( Ming-Shu Yuan, 2013 ) .

אוצרות תוכן אינו תהליך של יצירת תוכן חדש אלא מתן משמעות והקשר לתוכן קיים. אוצרות תוכן פירושו נסיון מתמיד לסנן את מקורות המידע ולהבנות אותם בהקשרים יותר משמעותיים (Rosenbaum . 2011).  המיומנות הנדרשת מאוצר התוכן הדיגיטאלי אינה שונה ביסודה מהמיומנות של אוצר התערוכה במוזיאון לאמנות או בגלריה לאמנות , הנדרשים לבחור בקפידה ומתוך מחשבה מעניקה את פריטי המידע המשמעותיים ולקשור אותם בצורה נבונה ומעוררת עניין (Deslis, 2011 ).

פעולת האוצרות היא לא רק לייצור הבנייה של ההקשר המשמעותי אלא גם פעולת גילוי מתמשכת (discovery). בניגוד לאוצר האמנות אוצר התוכן צריך לחרוג ממסגרת המידע הקיימת ולגלות ממצאים חדשים שיוסיפו תובנות חדשות ומעניינות לאוסף או ללקט שהוא אוצר (Ray, Joyce, 2012). לכן אוצרא התוכן צריך להיות מיומן ובקיא באיחזור מידע , כלומר בשיאות חיפוש במאגרי מידע ובמנועי חיפוש באינטרנט.

עפ"י  סקוט אבל (2010 Scott Abel) אוצרות תוכן היא חוליה קריטית בהיערכות המידע של ארגונים ותאגידים הניצבים מול נחשולי מידע אדירים  ולכן תחום אוצרות התוכן קיבל תנופה מקצועית בשנים האחרונות.

עידית נעמן ,2013 . "אני מעדיפה את המונח "לקט-תוכן" על פני אצירת תוכן, וכך אני מלמדת את תלמידיי, אבל פרט לענייני הטרמינולוגיה אני, כמובן, מסכימה עם הצורך, עם התועלת ועם הגישה המשלבת תוכן מקורי עם לקט-תוכן ממקורות איכותיים אחרים, בדגש על תוכן מקורי דווקא, ובדגש כפול ומכופל על תוכן אסטרטגי, איכותי ובעל ערך."

computer in green 2014

העקרונות לביצוע תהליכי אוצרות התוכן

הסינון של מקורות המידע צריך להיות חד מאד ( כפי שהאוצרים הדיגיטליים אומרים כיום " אכזרי", תודה לתמי נויטל מהאוניברסיטה הפתוחה על ההמחשה) . אוצר תוכן מיומן ישליך לפח הדיגיטאלי שלו 90 אחוז מפריטי המידע שהגיעו אליו.

קביעת מקור המידע כמקור סמכותי – כל מקור מידע הנוסף ללקט  או לרשימה אולמאגר מידע חייב להיות משוייך למחבר או הגורם שפרסם אותו.

זיהוי הגורמים המובילים בתחום – אוצר התוכן חייב לזהות ולהכיר את הגורמים המובילים ( מנהיגי הדעה , thought leaders) בתחום שהוא אוצר ולעקוב אחריהם ברציפות .

מקור : Annotation Tips for Curated Content

ראה גם :5 common content curation mistakes | Articles | Main

_wsb_348x313_fotolia_1173651

תהליכים לניהול אוצרות התוכן

מה זאת אצירה דיגיטלית?

"אם אתם מכירים כלים כמו RSS, Google Alert וכו', אתם כבר אוצרים ועוד נחזור לאותם כלים. אבל לאסוף, לסנן, לקטלג, למיין את המידע אלו הן פעילויות חשובות, אבל זה לא רק העניין.

אצירה של תכנים זה מעבר לליקוט המידע, זה להוסיף ערך. נכון שפעולות כמו סינון, קיבוץ, מיון, קטלוג הן חשובות ללקוחות שלכם, אבל היכן אתם? ה"קול" שלכם צריך להישמע וטביעת האצבע שלכם בתכנים צריכה להראות ולכן אתם חייבים להוסיף גם ערך משלכם.

אולי אתם חושבים ששימוש בחומרים שיצרו אחרים מפר את זכויות היוצרים ולכן אני רוצה להבהיר פה נקודה חשובה. כאשר אתם אוצרים, אתם יכולים להפיץ קישור – טוב, אין בזה שום הפרה וגם אין צורך לבקש רשות, אבל אם אתם הולכים להעתיק תוכן צריך לשים לב.

באצירה אין כוונה שאתם מעתיקים את המאמר בשלמותו. העתקה של כל התוכן היא עבירה על זכויות יוצרים אלא אם כן בעל התוכן נתן את רשותו וזה נעשה בדרך כלל באתרי מאמרים. הכוונה של אצירה דיגיטלית היא שאתם מצטטים פיסקה אחת או שתיים מהמאמר ומוסיפים קישור למקור התוכן.

אזהרה: כדאי לקרוא את תנאי השימוש של האתר שאת התכנים שלו אתם עומדים לצטט. אם לא מצאתם, עדיף לשלוח מייל עם בקשה (עוד על זכויות יוצרים בפוסט של יורם).

לפעמים תסתפקו רק בציטוט קצר והפנייה למקור הידיעה מבלי להוסיף מילה משלכם ולפעמים תרחיבו את הציטוט מניסיונכם ומהידע הרב שלכם. אתם כבר תחליטו מה לעשות".

השלבים של תהליך האצירה

 • איסוף התכנים: מציאת מקורות המידע ו/או התכנים המעניינים את הלקוחות שלך.
 • בחירת התכנים: איך מכול התכנים אליהם נחשפתם תבחרו את אותם תכנים הראויים להפצה? לפי איכות? מקוריות? רלוונטיות? או לפי סוג המידע: חדשות, סיפורי מקרה, דוח מיוחד, סקר, מאמר צעד-אחר-צעד וכדומה.
 • עריכת התוכן:  מהי התוספת שלך לתוכן שמצאת באינטרנט? אפשר רק לצוטט את המקור עם קישור וזהו, זה כמו לעשות שיתוף לסטאטוס ללא תוספת מילה, או כמו לצייץ מחדש ללא תוספת מילה, אבל אפשר גם אחרת כמו למשל, לכתוב למה בחרת דווקא להביא את המאמר הזה, או מה דעתך על מה שכתוב במאמר, אפשר גם להציג דעה מנוגדת לרוח המאמר, לערוך תקציר מנהלים/סיכום, הצגה רחבה של הנושא – את זה כבר אתם תחליטו.
 • ארגון: לפני פרסום תוכן חשוב איך לקטלג אותו, במילים אחרות מה יהיו הקטגוריות והתגיות שלו כדי שללקוחות יהיה קל למצוא אותו. אפשר גם לארגן את התכנים לפי תאריכים, אישים, אתרים, מדינות בהתאם לנישה שלכם והנושאים אותם בחרתם.
 • פרסום: הפלטפורמה היא בלוג, אבל איזה בלוג? העיקר שיהיה לכם קל ופשוט לפרסם ולארגן את התכנים באתר. יש גם מערכות שיאפשרו לכם יצירה קלה ופשוטה של בלוג וגם הרבה מעבר לזה.
 • שיתוף: עכשיו כאשר התוכן באתר צריך לשתף אותו. עשו שימוש ברשימות התפוצה, דפים עסקים וקבוצות בפייסבוק, דפים עסקיים וקהילות ב- Google+, פורומים, בלוגים ובקיצור הרבה יחסי ציבור באינטרנט.
 • פעילות הדדית: קחו שליטה על השיח המתרחש על התכנים שלכם. תנו אפשרות להגיב על התכנים והיו מוכנים לענות במהרה על השיח המתפתח ולקחת בו חלק.
 • מעקב: בדקו כמה קוראים את התכנים שלכם ואיזה? איך הקהל שלכם מגיב לתכנים בין אם זה על ידי מספר התגובות, מספר הקישורים החיצוניים שנוצרו באופן טבעי, מספר הפניות אליך ועוד.

למאמר המלא של זוהר עמיהוד

ראה גם :  Tactics For Content Curation Success

ראה גם : Understanding the How and Why of Online Content Curation

art1_paulistana_01_g

דגמים ודוגמאות

Curated Content | Public Philosophy Journal

דוגמא לדף מעובד של אוצרות תוכן בתחום האקדמי , פילוסופיה

reblog 2הריבלוג- מבחר מתוך בלוגים ישראליים – לקט מקוון ואיכותי

scoop it again

"שימוש בספרים דיגיטליים במערכת החינוך " ( ד"ר יפה בן-דרור)

קישור 2 ללקט שאוצרת ד"ר יפה בן-דרור

עדכונים אחרונים מהבלוג | Scoop.it

 דוגמא נוספת של שימוש ב- SCOOP.IT

דוגמאות אחרות ושונות של אוצרות תוכן באינטרנט:

בתיה שוורץ עושה שימוש מרהיב ב-pearltrees

"סלוניקי אהובתי"

 תערוכה וירטואלית בנושא:"גלגולו של חפץ"

תערוכה וירטואלית אירופאית על זרם הארט נובו באירופה במאה ה20

מגזין אינטרנט שסורק אלפי אתרים וצילומים , מסנן "באכזריות" ומציג כל פעם סקירת מקורות מידע  מוארת ומוערת בחתך נושאי:

טורינו, עיר הבארוק

מירושלים למצרים

הקרנבל בונציה

curation 2 better

 כלים דיגיטליים לאוצרות תוכן

ההתפתחות הנרחבת בתחומי אוצרות התוכן הביא גם להתפתחות נרחבת של כלים דיגיטליים ההליכים השונים המרכיבים את ענף אוצרות התוכן , מדובר על כלים דיגיטליים לאיסוף מידע , כלים דיגטליים לעיבוד המידע וכלים דיגיטליים להפצת המידע . אין בהכרח איזון בין הסוגים השונים של הכלים הדיגיטליים בהתאם למשימה . מספר הכלים הדיגטליים שפותחו לצורך הפצת המידע הוא גדול יותר מאשר הכלים הדיגיטליים לאיסוף מידע ולעיבודו.

רשימות כלים דיגיטליים מומלצים לאוצרות תוכן :

26 Free (or Free-to-Try) Content Curation Tools – SEW

כלים מתוקשבים פתוחים לאוצרות דגיטאלית – המרפסת של עמי סלנט

Best Internet Concept of global business from concepts series

המלצות על כלים דיגיטאליים לאוצרות תוכן

בתחומי איסוף המידע ממליצים המומחים לאוצרות התוכן על הכלי הדיגיטאלי Feedly עלה לגדולה לאחר הרידר של גוגל הלך לעולמו ( ביוזמת גוגל) . מדובר על כלי עזר ממוחשב למעקב אחר תכנים חדשים ( RSS ) , ידידותי מאד והשימוש בו הוא חוויתי . פידלי לוקח את רשימת הרסס שלכם ומציג אותה בצורה נעימה יותר לעין, עם כתבות שונות, קלות קריאה, תמונות אצבע (thumbnail) ותקצירים מהירים של הפוסטים השונים. הוא מרחיב ומאפשר לנו להיות בקשר גם עם החברים שלנו בטוויטר, פייסבוק וכן הלאה בצורות שונות, ומעלה הצעות נוספות לכתבות מעניינות על פי הנושאים אותם אנחנו קוראים.

עוד מתמודד רציני ביותר בתחום הכלים לאיסוף מידע הוא הרידר של.  Netvibes הוא קורא ה-RSS  הכי מתקדם ופונקציונלי שקיים היום בשוק. יש בו אפשרות להכניס ווידג'טים כמו מייל, מזג אוויר, תוצאות ספורט, ועוד המון אפשרויות אחרות. בנוסף, ניתן לשנות את העיצוב על פי רצונכם, החל מצבע הרקע ועד הסגנון העיצובי, ויש המון תמונות שונות לבחור מהם.

Netvibes הוא שירות חינמי שמאפשר לכם להתאים אישית את חווית הגלישה שלכם ברשת.

הרעיון הוא שבמקום לקפוץ בין אתרים ועולמות תוכן שונים המפוזרים ברחבי הרשת, בעזרת השירות הזה תוכלו לרכז את כל מה שחשוב ומעניין אתכם ברשת במקום אחד: אתרי חדשות, בלוגים, דיווחי מזג אוויר, שירותי מייל, מנועי חיפוש, תמונות, ווידאו, עדכונים מרשתות המדיה החברתית שלכם, ווידג'טים ומשחקים ולמעשה כל דבר שאתם רוצים, במקום אחד. השירות מאפשר לכם לבצע התאמות אישיות של העמוד ע"י בחירת סגנון עיצובי, התאמת תמונת אווירה לעמוד שהרכבתם שנקרא למעשה Dashboard .

מבחינת איסוף מידע כדאי גם להשתמש במנוע החיפוש המותאם של גוגל ,Clerk with big magnifying glass look for something
מנוע החיפוש מתואם אישית של גוגל הוא כלי עזר לחיפוש מידע באופן שהחיפוש ייערך רק באתרים/בלוגים/פורמים שאנו נרצה ונגדיר מראש .  "
באותו חשבון  בגוגל ניתן לבנות כמה מנועים מותאמים אישית שרוצים, כל מנוע ניתן למקד אותו בחיפוש באתרים שונים"  (Yaffa Ben-Dror) .

מנוע חיפוש מותאם אישית של גוגל הוא מנוע חיפוש מיוחד, בעיקר לאיסוף מידע יזום, שאתם יכולים לייצר בעצמכם באמצעות כמה הגדרות פשוטות. המנוע מאפשר לחפש במספר קבוע וידוע מראש של מקורות וכמו כן לעצב את הצבעים של עמודי התוצאות כרצונכם  

 לסקירה המלאה

מבחינת ניהול התוכן והפצתו כדאי להשתמש בוורדפרס. וורדפרס מצטיינת כפתרון מקיף לאתר אינטרנט פשוט והיא גמישה מספיק בשביל למלא כמעט כל צורך אחר. היא מציעה כלי ניהול תוכן נוחים לניהול בלוג, כלים מתקדמים להקמת רשת אתרים, פורטל תוכן, חנות מקוונת, אתרי תדמית, פורטפוליו, ניוזלטר, או כל דבר אחר שאפשר לחשוב עליו.

ראה גם:

Trends in Enterprise WordPress

Free WordPress Content Curation Tools – Plugins & Theme

Curation Traffic™ – WordPress Content Curation Theme 

אוצרות תוכן כתהליך תיאורי ( לספר סיפור)

כלי דיגיטאלי משולב לאיסוף מידע והצגת מידע הוא Storify , הזוכה להערכה רבה בקרב אוצרי התוכן בארה"ב.

 כלי יעיל לאינטגרציה של מקורות מידע באינטרנט הוא Bundlr אשר השימוש  בו בארה"ב ובאירופה  מתרחב בהדרגה. מבחינת כלים דיגיטאליים לעיבוד מידע ממליצים המומחים על , Flipboard כלי דיגיטאלי יעיל ומרשים ליצירת מגזינים באינטרנט .

מבחינת כלים לעיבוד מידע המומחים ממליצים על PearlTrees , המאפשר להציג אוסף פריטי מידע דיגיטאליים בצורה חזותית מרשימה וגם חוויתית.  מפת הידע המתקבלת יכולה להיות מורכבת ממלל בלבד או משולבת תמונות, קישורים, קבצים וכו'.

אנשי חינוך ממליצים במיוחד על Pearltrees ככלי עזר להמחשה ויזואלית , זהו ישום נהדר המאפשר הצגת תכנים ומידע בצורה אסוציאסטית באמצעות מפה ויזואלית של נושאי התוכן .

Pearltrees Radically Redesigns Its Online Curation Service .

pearltrees 2014

Content Curation Sites | Pearltrees

בישראל ממליצים כמה מן המומחים על     scoopt.it ככלי משולב לאיסוף וארגון מידע . המידע שנאסף באמצעות היישום, מוצג כמגזין וניתן לשמירה ולשיתוף עם אחרים. באמצעות כלי עזר זה ניתן לאגד מספר אתרים יחד ולשתף עם אחרים.  מדובר על יישום מאד ויזואלי ומתאים למציאות הנוכחית שבה הויזואלזציה חשובה לא פחות מהטקסט . לכן , מיזמים רבים בחינוך עושים שימוש ביישום של Scoop.it.

כלי נוסף להמחשה ויזואלית של תוכן הוא Pinterest. הוא אמנם נעשה פופלארי כרשת חברתית ויזואלית , אבל לאחרונה יש לו גם אפשרויות ניהול התוכן משלו . מה בעצם הרעיון מאחורי ? Pinterest כל אחד יכול בעת שיטוטיו ברשת לשמור לעצמו באתר תמונות וסרטוני וידאו (מדריכים, שיעורים , מוסיקה) של מה שאהב על פי קטגוריות. ניתן אף להעלות תמונות מתוך המחשב האישי. היתרון באתר בוקמרקינג הוא שהמידע שמור במרחב האינטרנט (הענן) וניתן לגשת אליו מכל מחשב בעולם המחובר לרשת. ניתן אף לשמור מידע בכדי לשתפו עם אחרים. משמעות השם Pin לנעוץ +Interestעניין

pinterest process

דוגמאות לשימוש בפינטרסט בתהליך אוצרות דיגיטאלית :

תערוכת אמנות בפינטרסט ( אמנות במבע "ייחודי)

תערוכת צילומים היסטוריים "רגעים בזמן)

Great Examples of Content Curation on Pinterest

 

roojom 1 כלי מתוקשב כחול לבן להצגת מידע הוא Roojoom

 Roojoom הינה מערכת ישראלית, המאפשרת ליצרני תוכן מכל סוג (כולל מרצים וסטודנטים) לייצר "מסלול" תוכן מודולרי המורכב מ"תחנות" תוכן המסודרות בצורה היררכית לפי נושא, כשכל תחנה היא למעשה קישור לאתר / לעמוד תוכן.

חברת הסטארטאפ הישראלית Roojoom מציגה למשתמשים פלטפורמה המאגדת את כל המידע הרלוונטי תחת קורת גג אחת, ובכך מאפשרת למשתמשים, לקוחות פוטנציאלים ואפילו חברות להציג את כל המידע הרלוונטי אליהם ואודותיהם, במקום אחד ויחיד, להתעדכנות מהירה וחווית קריאה חדשה.

למידע נוסף

  Content curation for educators- Roojoom is your next big thing!

 

 

portal media new 1כלים מתוקשבים ליצירת תערוכה וירטואלית באינטרנט

How to Make a Museum in PowerPoint

הכלים המתוקשבים של אתר פליקר לארגון תערוכת תמונות ( כדאי להשתמש במערכת הפנימית שלהם ליצירת סטים) .

כלים מתוקשבים פתוחים לאוצרות דיגיטאלית

הכלים המתוקשבים של גוגל ליצירת תערוכה וירטואלית

 כלי הפצה מומלץ  : Content Curation – Paper.li

e-book

כתיבת ניוזלטרים והפצתם כפעולה מתמשכת לאצירת תוכן

עיצוב ובניית ניוזלטר – תבנית ניוזלטר מוצלחת –

 למדו כיצד לבנות ולכתוב ניוזלטר מנצח

מערכת לשליחת ניוזלטרים‏ – ‪ActiveTrail.co.il‏

Nio – creative newsletter system

ISSUU – כלי המאפשר יצירת ניוזלטר אליו יוכלו להירשם הקוראים כמנויים (עליהם להרשם קודם ל-Issuu).
יצירת הפרסום מתבצעת על ידי העלאת קבצי PDF (עד 100MB לקובץ):
לאחר ביצוע ההרשמה לאתר, הכנסו לפרסומים שלכם ובחרו את הקובץ/קבצים שתרצו להעלות.

issuu | ניוזלטר

הסבר והדרכה להקמת ניוסלטר באמצעות  issuu ( תודה לאפרת מעטוף)

 5 Ways Marketers Can Use Paper.li For Brand Monitoring

How to Use Paper.li to Share Great Content

עיצוב ניוזלטרים, בניגוד לעיצוב אתרי אינטרנט, צריכים להתבצע לא רק ברמת הפונקציונאליות לעולם התוכן, אלא גם ברמת התאימות המקסימאלית לתוכנות המייל, דרכן הוא מוצג.

עיצוב ניוזלטר מוצלח – מערכת דיוור אלקטרוני | V.I.Plus

 עיצוב מגיב (responsive design), מתוכנת להשתנות בהתאם לגודל המסך, הוא למעשה "מגיב" לגודל המסך, גודל הכפתורים משתנה כדי להיות מותאם לאצבעות, ה"גלילה" של האימייל תהייה כמו דף אינטרנט (מעלה/מטה ולא לצדדים), התמונות והטקסט משתנים כדי להיות נוחים לקריאה וכל מה שצריך כדי שלנמען תהיה חוויה שיווקית נכונה וחכמה.

דוגמאות לניוזלטרים יעילים

נויזלטר באנגלית בנושאי תקשוב

איך לכתוב ניוזלטר שיגרום להזיז את העכבר מ"מחק" ל"פתח" | איגוד ..

5 Free Email Newsletter Tools to Make your CRM Pop …

The Best Applications For Creating Free Email Newsletters ..

Ten email newsletter tools compared – Reason Digital

 

keyword in green 2012

  באילו כלים משתמשים המומחים ?

לדברי מומחה התקשוב , אנידור חקק : גוגל פלוס

"הקונספט העיקרי בגוגל פלוס הוא שגוגל פלוס כלל לא מתחרה בפייסבוק. גוגל פלוס היא לא עוד רשת חברתית – גוגל פלוס היא רשת לאיסוף וניהול תכנים. עצם העובדה שגוגל פלוס מחברת בין אנשי קשר בצורה של מעגלים, כלומר לא כל מי שאני עוקב אחריו בהכרח גם עוקב אחריי, למעשה לוקח את האלמנט העיקרי של הרשת החברתית מגוגל פלוס."

לסקירה של אנידור חקק

לפוסט סקירה על גוגל פלוס

keyword in green 2012

      לדברי מומחה התקשוב , איציק גרשון :

Isaac Gershon Diiago :  כאשר אני צריך "בנק" קישורים והערות לשיתוף כקישורים
Scoop כאשר הייתי צריך לוח מידע מרוכז. כמו שציינתי Roojoom עונה יותר יפה וטוב לצרכים שלי

לדברי המידענית ומנהלת התוכן, תמי נויטל מהאוניברסיטה הפתוחה :

" יש הרבה מאוד שיקולים בבחירת כלי עבודה לצרכי "אוצרות דיגיטלית", אבל בעיני, מה שצריך להיות השיקול המרכזי שלך הוא קודם כל המטרה: האם את רוצה לנהל ארכיון אישי או שיתופי של קישורים, שתמיד יהיה נגיש לך ותוכלי אח"כ ליצור דרכו פרסומים או "חבילות תוכן" בנושא מסוים כדי להפיץ לקהל או לצורך דו"ח מחקרי וכד'? או אולי את רוצה לנהל מערכת להפצת תכנים בנושא מסוים דווקא? אני משתמשת בדלישס שנים רבות, לצורך ארכיון אישי וגם בשיתוף עם אחרים (במעקב הדדי, למשל, עם אנשים שעוסקים בתחומים דומים), אבל מחזיקה לוחות בפינטרסט, חשבונות בטוויטר ופייסבוק, עמודים בסקופאיט ועוד כדי להפיץ בצורה אסתטית ובסביבה מקושרת תכנים דיגיטליים מסוימים.

סקופאיט הוא כלי חזק ומפותח מאוד לאוצרים דיגיטאליים, מאפשר גם לעקוב ולאסוף בצורה נוחה מידע מעורכים אחרים בסקופאיט וגם מהרשת בכלל, ולהפיץ אותם עם הוספת תכנים עשירים משלך בדפים יפים עם שיתוף ברשתות חברתיות, אפשרויות תגובה, תיוגים וכד' (חלק מהפיצ'רים האלה משותף לכלים רבים שהזכרנו).

מניסיוני, חלק גדול מהמשתמשים בו לא ממצים את כל יכולותיו וגם לא זקוקים להן בעצם. בחירת כלי עבודה לא צריכה להיות "אופנתית" אלא מאוד תועלתנית – מה מאפשר לך לבצע את העבודה במינימום מאמץ ומקסימום תועלת: להשתמש בכלים רבים למטרות דומות איננו דבר יעיל: צריך לעקוב אחר השינויים הרבים (שיש כל הזמן!), בכלים רבים, וזה בזבוז זמן גדול אם זו לא העבודה העיקרית שלך  רצוי להגדיר את המטרה העיקרית (ניהול ארכיון אישי נגיש? אוצרות תכנים והפצה בנושא מוגדר לצורך פרסום וביסוס מוניטין מקצועי? מיהו קהל היעד שלי ואיפה הוא נמצא ברשת? האם זה כלי עזר לבלוג? או פרסום עיקרי? או אולי זה רק לצרכי דו"ח חד-פעמי?) ובהתאם לה לבחור כלים ולהתמיד בשימוש בכלים המתאימים ביותר (לפחות כל עוד הם קיימים… ראי מקרה גוגל רידר והמעבר ל-Feedly )".

ראה גם " Making you a media: TL;DR by Scoop.it

ראה גם : Cool Tools for 21st Century Learners: Scoop.it – Collect and

diigo 1

לדברי  ע.  סלנט :  DIIGO

"משתמש בו-זמנית גם בDRAGOO וגם בDIIGO וגם בnetvibes" , שיתוף סימניות כחלק מהבניית מידע שיתופית ללמידה מקוונת

keyword in green 2012לדברי בן קמינסקי: Evernote

"לאחרונה כשאני מנסה להיזכר באיזה פריט מידע מהעבר, מישהו שפגשתי, מאמר מעניין שקראתי, אתר חשוב שביקרתי בו, ופשוט לא מצליח להיזכר, אני חושב לעצמי כמה חבל שלא התחלתי להשתמש ב-Evernote  כבר לפני כמה שנים.

המוטו של Evernote מורכב משתי מילים: Remember Everything. וזה מה שהשירות הפשוט הזה שואף לעשות – לאפשר לכל אחד אזור אחד של זיכרון, קל לחיפוש, קל לתפעול, שמאפשר להיזכר בכל מה שצריך בכמה שניות בלבד. החבר'ה של Evernote קוראים לזה "זיכרון על-אנושי".

איך זה עובד?

Evernote  מורכבת משירות אינטרנטי, תוכנה למחשב ואפליקציות לסמארטפונים ולאטאבלטים. תוכנת המחשב מאפשרת לך לתפוס ברגע כל פרט מידע ולהכניס אותו לפתק שנשמר מיד במאגר הידע. זה יכול להיות מזכר טקסט, קטע מתוך אתר אינטרנט או דף אינטרנט שלם, הקלטה קולית, תמונה או קובץ".

למאמר המלא של בן קמינסקי

לדברי אהבה כהן , מומחית למידענות וניהול תוכן :

"הבעיה ב-EverNote היא שלמרות שהיא מציעה עושר של אפשרויות ויכולת ליצור את המחברת הדיגיטליתהכוללת מידע מכל מקוםכולל אודיוהיא בעיתית בשפה העבריתהמסמכים לא תמיד מסתדרים מימין לשמאלוכאשר משלבים מילים באנגלית ועברית נוצר אי סדר בשורהמהסיבה הזו, EverNote פחות מתאימה לאנשים שכותבים בעברית."

לסקירה המלאה של אהבה כהן

לדברי ע. סלנט : Google keep

יותר משנה אחרי שגוגל הכריזו על היישום לניהול מידע Google keep  נראה כי הוא הולך ומשתפר מחודש לחודש.

המוצר של Evernote כולל הרבה יותר פיצ'רים ממה שגוגל מציעה היום עם Keep וגם זמין ביותר פלטפורמות,  אבל אנשי הפיתוח של גוגל  משתדלים כל הזמן לשפר את היישום והדבר ניכר מחודש לחודש. נראה כי גוגל מעבירים יותר אנשי פיתוח לצוות של Google keep.

לסקירה

לדברי Eddie Laventma:

אחד הכלים הטובים יותר הוא http://getpocket.com/a/

  pocket מאפשר לך בעצם לקחת כל פיסת מידע הקיימת ברשת (דף) ולשמור אותו לקריאה בשלבים מאוחרים יותר תוך כדי שהמערכת מפשיטה את העיצוב של הדף והופכת אותו למעין דף של ספר דיגיטלי. המערכת כוללת פיצרים של עבודה עם טאגים כדי לסדר לקטגוריות את המידע ויש אפליקציות ייעודיות לכל מכשיר נייד ותוסף שמירה לגוגל כרום. זאת לא מערכת לרישום הערות כמו אלו שציינת זה נטו "מחסן" לכל החומרים שלך.

לדברי המידען ראובן ורבר : ZOTERO

ZOTERO   הינו בסיס נתונים ביבליוגרפי  על בסיס מקור פתוח המפותח על ידי ה Roy Rosenzweig Center for History & New Media של אוניברסיטתGeorge Mason מאז 2007.

 ZOTERO הוא כלי נוח לשימוש:

 • לאיסוף פריטי מידע ביבליוגרפיים מתוך קטלוגים מקוונים של ספריות, גוגל סקולר וגוגל בוקס, וכתבי עת מקוונים רבים ועוד,
 • אירגונם לאוספים ולתתי – אוספים ושמירתם במחשב המקומי ובענן האינטרנטי, שם ניתן לשתפם עם שותפים או עמיתים.
 • ניתן להפיק בקלות הפניות  ורשימות ביבליוגרפיות במסמכי WORD    וOPEN OFFICE.

שיקולי בחירה בתוכנת ZOTERO כבסיס נתונים ביבליוגרפי

 

keyword in green 2012לדברי אהבה כהן : וורדפרס

לעומת בלוגר, העסק של וורדפרס הוא בלוגים. הם נותנים בלוגים בחינם כדי שתתרשמו ותשלמו אחר כך עבור יותר אפשרויות (תבניות וכד'). לכן, יש סיכוי קטן יותר שהם יסגרו אותו ביום מן הימים.

החיסרון של וורדפרס הוא שבהתחלה, אין אפשרות לעבוד בממשק בעברית. אל דאגה, זה יבוא עוד יבוא, לאחר שנרשמתם לאתר.

לסקירה המלאה של אהבה כהן

ראה גם : תבניות וורדפרס ועולם ניהול התוכן הדיגיטאלי

keyword in green 2012זוהר עמיהוד ממליץ על Google Alerts  לצורך שלב האיסוף באוצרות דיגיטלית : Google Alerts : שירות ההתראות של גוגל מספק לכם התראות פעם ביום או פעם בשבוע לפי מילות המפתח שאתם בוחרים. בכל פעם שגוגל, במהלך הסריקה, ניתקל במידע חדש באינטרנט הכולל את ביטוי המפתח שציינתם, אתם מקבלים מייל עם קישור למקור הידיעה. אם תרצו תוכלו גם לקבל את ההתראות של גוגל בזמן אמת באמצעות  RSS.

עוד המלצות של זוהר עמיהוד :

"כאשר אתם רוצים לאצור באופן מקצועי, אני ממליץ לכם לבחון את הפלטפורמות הבאות":

טיפ: בכמעט בכל אחד מהאתרים הנ"ל יש בלוג ויש סרטי וידאו. מומלץ להרחיב אופקים.

מקור וקרדיט : זוהר עמיהוד

livebinders1

ראה גם :LiveBinders   פלטפורמה לניהול תכנים מהרשת

 

The World's Best Content Curation Application Just Got Better

 

 

glasses spectacles

תואר שני  מומלץ :  אוצרות דיגיטלית

MA Digital Curation – King's College London

כתבי עת אקדמאיים מובילים בתחום

ספרים מומלצים באנגלית

Digital Curation: A How-To-Do-It Manual (How-To-Do-It

Book Review: Digital Curation: A How-To-Do-It Manual

מרכזים אקדמאיים מובילים בתחום

Digital Curation Centre

 The DCC provides expert advice, practical help and resources to anyone wanting to store, manage, protect and share digital research data in UK higher education and research

image_previewהמלצות נוספות של מומחים בעולם לגבי כלים ותהליכים :

Top 5 Content Curation Tools for Organizing Web Content

 

Lesser-Known Content Discovery Tools – STRYDE

 

Content Curation Done “Right”

Good content curation in action

 • Adobe’s CMO.com does a great job of curating articles of interest for chief marketing officers, breaking down broad areas like “news” and “insights” by subtopics like online, branding and research for easy navigation. The site intersperses curated content with original content by CMO.com writers and CMO.com-exclusive contributors
 • .
 • Upworthy is a stellar example of curation that actually creates the brand voice. Upworthy only surfaces feel-good stories about people making a positive difference, an approach that is exactly aligned to its mission to get people to “pass on things that matter
 • .”
 • I think we do a pretty good job here at Suite Seven with our monthly Sweet 7 round-up articles we ourselves find interesting and think our marketer-clients will too. Note how we give the reader a brief summary of the article and then add our two cents as to why we’re highlighting it
 • .
 • There are a number of tools that allow you to curate all kinds of content – stuff you and your select sources publish – into an online format that can be shared with your audience on a scheduled basis. I have a venture capitalist friend who uses paper.li to send out a weekly article round-up to his Twitter followers. It has a nice user interface that resembles an online “newspaper.”

Content Curation Done “Right”

 Dizkover 

What Dizkover Says:

Dizkover is your social Content Curation and Content Discovery platform. Users posts original content or anything from the web. Other members can vote, link related information, or leave comments about the content. Related information and opinions can be voted up or down. This way, users can easily discover interesting content.”

Flipboard

What Flipboard says:

It’s a single place to discover, collect and share the news you care about. Add your favorite social networks, publications and blogs to stay connected to the topics and people closest to you.”

Collaborative Filtering

Collaborative filtering is a method of forecasting often used in recommendation systems. This principle is based on the axiom that evaluations made by users in the past are predictive of evaluations that they will make in the future.

Collaborative filtering can either be based on votes and views of a given social community, as it's done on Reddit and Digg, or the end user's own prior activity, as it's done on Youtube and Amazon.

15 top-notch content curation tools

Digital curation of learning resources

Foundations of Data Curation: The Pedagogy and Practice of “Purposeful Work” with Research Data 

לסיכום : רשימת הכלים הדיגיטאליים לאוצרות תוכן , רשימה מקיפה , כלים מתוקשבים פתוחים לאוצרות דגיטאלית – המרפסת של עמי סלנט

google-keep 22

לסיכום

הבעייה כיום בעולם המידענות וניהול מהתוכן אינה מחסור בכלים לאיסוף מידע אלא הצורך לשמר את המידע, להשאיר אותו במודעות כדי שלא יישכח. נניח שאתם נתקלים בקישור מעניין, מה אתם עושים? אם לא תרצו להיכנע למפלצת זמן האמת, שתובעת את זמננו לטובת עדכונים מטוויטר ופייסבוק, מיילים, קישורים מעניינים וכו’, תרצו לשמור את המידע לטובת קריאה מאוחרת. במקרה זה כלי איסוף לא יספיקו אלא אם הם משולבים בכלים יישומים לאוצרות תוכן.

כאשר מדובר על הפעלת כלי איסוף מתוקשבים בשלב האוצרות הדיגיטלית אנו ממליצים על שילוב במקביל של "פידלי" ו"נטוויבס ".

כאשר מדובר על בניית אוסף דיגיטלי תבניתי מקוון אנו ממליצים על אחד או יותר מהכלים הבאים :  ,  draggo,  diigo ,evernote  keep.google

ניתן לעבוד בו-זמנית עם כמה וכמה כלים מתוקשבים לניהול תוכן ואוצרות תוכן , אך צריך לדאוג לעדכן את התכנים כל הזמן, אחרת הכלים המתוקשבים מאבדים ממשמעותם.

 ראה גם : הסקירה התיאורטית הקודמת על אוצרות דיגיטאלית. 

 הסקירה נכתבה ע"י עמי סלנט , 9 ליוני 2014

catching lights 2013

מקורות המידע

Kelly , David. " Curating to enhance organizational learning" , T+D. February, 2013 .

Rosenbaum, Steven . Curation Nation: How to Win in a World Where Consumers are Creators,   McGraw-Hill;, 2011.

Ming-Shu Yuan 2013 ) . ). The application of digital content curation.

Content curation – Wikipedia, the free encyclopedia

Deslis, J.  "Uses for Content Aggregators and Community Networks"‏

– Digital Audiovisual Archives, 2011‏ – Wiley Online Library‏

Digital Data Curation Task Force (2003), "Report of the task force strategy discussion day", available at: www.jisc.ac.uk/uploaded_documents/CurationTaskForceFinal1.pdf (accessed August 8, 2012).

Ray, Joyce "The rise of digital curation and cyberinfrastructure", Ray, JoyceLibrary Hi Tech30.4 (2012): 604-622.

 

 


תגובות

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *