יצירת ספר דיגיטלי : כמה כלים דיגטליים מועילים ופרקי הדרכה (כולל הדרכה להפקת עלונים מקוונים)

5742

חקר , ליקט וערך , עמי סלנט , מידען

גרסה מס' 2, 31 למאי 2021

בין ההשלכות של תקופת הקורונה ניתן לציין את עלייתם המחודשת של ספרים דיגיטליים  והתעניינות רבה בהם בעולם וגם בארץ ( מקור) .

מקור 2 לגבי התרחבות השימוש של ספרים דיגיטליים בבתי ספר בארה"ב

יותר ויותר ספרים יוצאים בימינו לאור לא רק בגרסתם הפיזית ה”רגילה”, אלא גם בגרסה דיגיטלית, והמרוץ לחנות הספרים הקרובה בכדי להשיג עותק של ספר חדש, הוחלף בריצה לאתר האינטרנט הקרוב שיספק לנו עותק דיגיטלי מלא וחסר משקל של הספר, בלחיצת כפתור. 

הוצאת ספר דיגיטלי, ספרים אלקטרוניים או EBOOKS הופכת נפוצה יותר ויותר,

לאחרונה פנו אלי כמה גורמים גם במגזר הפרטי וגם בחינוך והתעניינו בכל המכלול של הכנת ספר דיגיטלי בצורה קלה וידידותית.

אז הנה ההמלצות לתוכנות ופרקי הדרכה לגבי הכנת ספר דיגיטלי  ומתברר כי זה הרבה פחות מורכב מאשר אנו חושבים :

רקע

לספר דיגיטלי כמה יתרונות חשובים:  

 • ראשית, מבחינת חווית הקריאה, ניתן להתאים את גודל הכתב וכן את גודל התמונות לקריאה הנוחה ביותר.
 • בחלק מן הספרים הדיגיטליים ניתן לסמן טקסטים ולצבור אותם כאוסף דיגיטלי על נושא או מילות מפתח ותכונה זו  נמצאה כמועילה במיוחד לתלמידים , סטודנטים ומורים.
 •  
 • נוחות – משקל קורא אלקטרוני נמוך משמעותית מספר מודפס, ניתן להתאים את גודל הפונט לפי הצורך, מכשירים עם תאורה מובנית מאפשרים קריאה בחשיכה.
 • שרידות – ספר אלקטרוני לא סובל מבלאי של נייר, לא צובר אבק, קל לשמירה ולגיבוי.
 • יכולות נוספות – בקוראים אלקטרוניים ניתן לבצע חיפוש בקלות, לדלג לעמוד ייעודי, לתרגם מילים תוך כדי קריאה, להוסיף הערות וסימניות מבלי לפגום בספר קיים

היבטים חינוכיים

השימוש בספרים אלקטרוניים לצורכי הוראה נעשה במסגרת E-learning. ספרים אלקטרוניים יכולים לסייע בהקנייה ופיתוח של יכולות אוריינות כמו קריאה, הבנת הנקרא ואוריינות מדיה. כמו כן, הם יכולים להפחית את העלויות של ספרי הלימוד, אשר הורים מתבקשים לרכוש עבור ילדיהם הלומדים בבית ספר. משום שקורא ספרים אלקטרוני בודד יכול להכיל מספר רב של ספרים אלקטרוניים, השימוש בהם יכול להפחית את משקל הילקוט שהתלמידים סוחבים על גבם.

הערת נעמי כהן, רכזת תקשוב ומדריכת הנגשה במתי"א מעלה והר:

"יצירת ספרים דיגיטליים הוא נושא קרוב מאוד לליבי ולעבודתי בשטח (וגם במסגרת עבודת חקר קטנה שאני כותבת בסמינר הקיבוצים לסיום תואר שני בטכנולוגיה בחינוך במסלול חנ"מ), עם תלמידים עם צרכים מיוחדים, גם מורכבים. אני חושבת שחשוב מאוד להבדיל בין ספרים דיגיטליים שנוצרים על ידי אנשי צוות, לשם החלפת/הנגשת ספרים פיזיים ו/או יצירת פלטפורמה מארגנת לפעילות אוריינית/חברתית מקוונת, לבין יצירת ספרים דיגיטליים על ידי התלמידים עצמם במגוון הכלים שסקרת.
כאשר תלמידים יוצרים ספר/עלון דיגיטלי, לא כ'העברה' בין מדיות (פיזי למקוון), גם אם מדובר בנושא לימודי גרידא, נשזר בתהליך אלמנט מרכזי של digital storytelling (DST) המהווה כלי לביטוי עצמי, קידום עצמאות ועוד. המעבר בין צריכה "פסיבית" של ספר שנוצר על ידי איש צוות, לבין יצירה אקטיבית, הוא משמעותי מאוד לדעתי וכך גם במחקרים רבים העוסקים בכך. אולי אפשר לייצר את האבחנה?"

מחקר משנת 2020 : סטודנטים הלומדים באמצעות ספרים דיגיטליים מגיעים להישגים גבוהים יתר בהשוואה לסטודנטים הלומדים באמצעות ספרי לימוד מודפסים רגילים (קישור)

מחקר נוסף המוכיח יתרונות של לימוד באקדמיה באמצעות ספרים דיגיטליים (קישור)

פורמטים (סוגי קבצים) של ספרים דיגיטליים

ספרים דיגיטאליים יכולים להופיע במגוון קבצים:

קובץ PDF למשל דומה לספר המודפס ואינו נתון לשינויים על ידי הקורא ו/או מושפע מהמכשיר שבו הוא מוצג. החיסרון שהוא שקובץ זה לא נקרא היטב על ידי מכשירים אלקטרונים כמו טאבלטים וסמארטפונים. 

לעומת זאת, קובץ וורד מסוג doc / docx מאפשר לכל מי שמקבל אותו לערוך בו שינויים כרצונו. אולם, גם כאן הקובץ לא יקרא על ידי כל המכשירים. היתרון שלו הוא בכך שלא נדרשת מיומנות רבה על מנת להשתמש בו. 

בשונה משני הקבצים שצוינו, הפורמאט הייעודי לספרים דיגיטאליים הוא EPUB . קובץ זה פתוח לשימוש ומותאם לכל סוגי המכשירים. הוא מיישם את היתרונות של ספר אלקטרוני בכך שהקורא יכול להגדיל את הטקסט או להקטינו וכן את התמונות לחוויית צפייה מיטבית.

כיום גרסה 3.0 של  EPUB התומכת במעבר עמודים מימין לשמאל, מולטימדיה מתקדמת, וידאו אינטראקטיביות ועוד.

מקור וקרדיט

בעולם הרחב כל הנושא של ספרים דיגיטליים קיים כבר למעלה מעשור ובשנים האחרונות הוא חודר גם לישראל. לספרים דיגיטליים קיים תקן EPUB שפותח על ידי גוף בשם IDPF התקן המעודכן הוא EPUB3, כאשר בנוסף לתמיכתו ברוב השפות הנפוצות, הוא תומך בשפות כמו עברית וערבית, ובכך מאפשר הצגת תוכן רגיל ותוכן אינטראקטיבי מתקדם שהופך את הספר הדיגיטלי מספר קריאה לכל דבר למוצר המספק גם חווית משתמש אינטראקטיבית. 

בשנת 2012 קמה חברת הליקון ספרים המציעה תשתית לשליחת ספרים דיגיטליים מהחנויות ללקוחות, כמו כן מציעה החברה הפקה של ספרים לפורמט דיגיטלי EPUB3 המתאים יותר לקוראים בעברית, תומך במעבר עמודים מימין לשמאל ובמולטימדיה מתקדמת. כיום מרבית החנויות לספרים אלקטרוניים בישראל עובדות עם התשתית של הליקון ספרים.

תוכנות ליצירת ספרים אלקטרוניים

ישנן מספר תוכנות באמצעותן תוכלו לכתוב ולעצב ספר דיגיטאלי 

 • כמו כן, QuickEPUB שמאפשרת לכל אחד להפיק ספר דיגיטאלי בכוחות עצמו וכן לקבל משוב מקוראים שתבחרו לקריאה ראשונית לצורך משוב והערות. 
 • תוכנה נוספת היא FlippingBook שבאמצעותה ניצר ליצור חוברת דיגיטאלית. היתרון של התוכנה הוא בהתאמה מקסימאלית לשפה העברית כמו גם לכל השפות בעולם. 
 • Flipsnack Flipsnack.com  הוא אתר המאפשר יצירה של ספרים דיגיטליים המוצגים כספרים שניתנים לדפדוף וירטואלי. ניתן ליצור ספרים דיגיטליים ע"י העלאת קובץ PDF מוכן או תיקייה מוכנה עם תמונות JPG בלבד.

מקור וקרדיט

הערת יובל ווליס :

כדאי להזכיר גם את התוכנה של וונדרשר – http://he.wondershare.com/ebook-software/epub-builder.html שהיא הפשוטה ביותר שיש, ועדיין עם יכולות טובות . זו של אינדיזיין מחייבת לימוד – תוכנת DTP מהחזקות בשוק (סטנדרטית בהפקות צבע וספרים) ועם הרבה מאוד אלמנטים.

תוכנות נוספות , המותאמות במיוחד לאנשי חינוך ולבתי ספר


 • Ourboox
  – יצירת ספר דיגיטלי, שילוב טקסט ותמונות, דפדפוף מימין לשמאל.
 • Flipsnack – כלי המאפשר יצירת ספר דיגיטלי בסיסי מקובץ PDF. דפדפוף מימין לשמאל.
 • joomag  – כלי המאפשר יצירת ספר דיגיטלי משולב קטעי וידאו, תמונות, קישורים ועוד או מקובץ PDF. דפדוף משמאל לימין בלבד.
 • Story Jumper  – יצירת ספר דיגיטלי לילדים.
 • storybird – יצירת ספר ילדים מקוון
 • issuu – פרסום מגזין דיגיטלי
 • תוכנת Smore
 • בנוסף ישנה תוכנת My story book שמזמינה תלמידים ליצור בה שלל ספרים אלקטרוניים
 • My story book  כלי דיגיטלי המאפשר לתלמיד לכתוב סיפור המשלב איורים, תמונות, ציור וטקסט. הסיפורים נשמרים בסיפרייה אישית וניתן לערוך אותם בכל עת.My storybook הוא כלי מאוד פשוט וידידותי ומתאים לתלמידים צעירים. השימוש בכלי מעודד את התלמידים ליצור סיפורים, וכך לשפר את יכולת ההבעה בכתב, הדמיון והיצירתיות.

  רישום – השימוש בכלי אינו מצריך רישום, אך במידה ורוצים לשמור את הסיפור שהתלמיד יצר, יש צורך להירשם לאתר. ניתן לרשום כיתה שלמה עם חשבון אחד.

  אוכלוסיית היעד – הכלי מיועד לתלמידים בכיתות הנמוכות

  שיתוף – ניתן לשמור את הסיפור כפרטי או לשתף אותו באינטרנט באמצעות קישור.
 • מערכת הפעלה – windoes , ios, אנדרואיד

רשימת היישומים והתוכנות להפקת ספר דיגיטלי באתר כלים קטנים גדולים המעולה של אפרת מעטוף (קישור)  

רשימת תוכנות בינלאומיות להפקת ספרים דיגיטליים והדירוג הבינלאומי שלהם (קישור)

 קישור

 פרקי הדרכה

יצירת ספרים ב Flipsnack 

 קישור

 Flipsnack.com  הוא אתר המאפשר יצירה של ספרים דיגיטליים המוצגים כספרים שניתנים לדפדוף וירטואלי. ניתן ליצור ספרים דיגיטליים ע"י העלאת קובץ PDF מוכן או תיקייה מוכנה עם תמונות JPG בלבד.

לפניכם סדר ההוראות לעבודה באתר ליצירת הספר הדיגיטלי

 קישור

 איך ליצור ספר דיגיטלי עם flipsnack

שני גולדשטיין

יצירת קובצי ספרים באמצעות Adobe InDesign

איך לעשות ספרון דיגיטלי עם אנימציה של דפדוף דיגיטלי בעזרת אינדיזיין

 OURBOOX 

כלי קל קל ופשוט פשוט שניתן תוך שניות להעלות לתוכו קובץ pdf וליצור ממנו ספר עם כריכה , לדפדף ואפילו לשמוע את צליל הדפדוף. את כל הקישורים שהוכנו לספר ניתן לפתוח. הספר ניתן לשיתוף ולעריכה חוזרת. ניתן ליצור ספר גם ישירות באתר.

קישור ישיר לאתר- https://www.ourboox.com/

 • אפשרות המרת קבצי Pdf לספר דיגיטלי (הקישורים נשמרים).
 • אפשרות ליצירת ספר בעורך המובנה:
  • דפי תמונות
  • דפי טקסט, קישורים, תכנים מוטמעים (וידאו, מפות, הפעלות)

אפשרות לכתיבה ודפדוף מימין לשמאל.

דוגמה לספר בעברית שיצרו ילדי סדנאות הקיץ של המכון הטכנולוגי חולון. בהנחיית מל רוזנברג.

 מקור וקרדיט : האתר של אפרת מעטוף    

איך יוצרים ספרים עם – Ourboox

https://www.ourboox.com › books › איך-יוצרים-ספרים-עם…Ourboox

  קישור

יצירת ספר דיגיטלי  Ourboox

יוסי ברק

ספר דיגיטלי  OURBOOX

הדרכה  של שרון מרגולין אודות  OURBOOX

כלי אינטרנטי המאפשר יצירת ספרים דיגיטלים, ניתן לשלב טקסט, תמונה והטמעה של תכנים כגון סרטון יוטיוב מאפשר דפדפוף מימין לשמאל (עברית/ערבית)

מדריך ליצירת ספר דיגיטלי , אריק בורנשטיין

BOOK CREATOR

יצירת ספר דיגיטלי Epub

הדרכה איך עושים ספר דיגיטלי בפורמט epub בתוכנת אינדיזין.

Smore הוא כלי ליצירת דף אינטרנט (עלון מקוון) בתוך דקות.

מתאים לפרסום אירוע בית ספרי / השתלמות / הצגת תוצרי תלמידים ועוד.
יתרון הכלי הוא באפשרות לבצע בעלון שינויים גם לאחר שפורסם.

הכנת עלון מקוון באמצעות  Smore

סרטון הדרכה לתוכנת "סמור" SMORE טכנו פדגוגיה הדר

הכלי מאפשר הצגת מידע בדרך חזותית כמו כרזה עשירה וצבעונית עם כל תוכן שרק תרצו. הכלי מתאים להכנת תוצרים של למידת חקר/ מטלת ביצוע/ נושא אישי

· · · · ·

תגובות

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *