מפתיע: זמן מסך קשור רק מעט לבעיות התנהגות, ואף יש לו יתרונות

1108

כמה נזק עושה המסך הקטן לילדים שלנו, אם בכלל? הרבה מחקרים בדקו זאת לאורך השנים, אך כעת עולות תשובות מפתיעות מאחד המחקרים הגדולים ביותר שנעשו בתחום

תקציר המחקר שפורסם בעברית על ידי מערכת אינפומד

הרבה פעמים נוטים לדבר על זמן מסך במונחים של שחור או לבן – הגבלות זמן קפדניות, שאלות נחרצות כמו מזיק או מועיל. אלא שעם השנים, הגישה הזו התחילה להשתנות, ויותר פסיכולוגים/ות ואנשי מקצוע אחרים מתחום התפתחות הילד בוחנים יותר לעומק את הנושא ומוצאים יותר ניואנסים הקשורים לשימוש של ילדים ובני נוער בטאבלטים, בטלפונים ובמסכים אחרים. כיום, חוקרים מקדישים יותר תשומת לב לסוג התוכן שילדים צורכים, לסביבה המקיפה את זמן המסך, כולל הורות ומעמד סוציואקונומי, ולמעשה, הנטייה היא דווקא ללמוד את היתרונות הפוטנציאליים של המסך, למשל ככלי הוראה, ולא רק את החסרונות הפוטנציאליים . בינתיים שאלות רבות עדיין נותרו עלומות בכל הנוגע להשפעות של פעילויות עם מסך, והמחסור במחקרים מקיפים הוביל לכך שאין כיום הנחיות חד משמעותיות בנושא זה . כעת, ממחקר חדש , הנחשב לאחד המחקרים הגדולים ביותר שנעשו בתחום, עולים כמה נתונים מפתיעים.

פחות מזיק ממה שחשבנו

בדומה למחקרים קודמים וקטנים יותר, המחקר החדש מצא שילדים שבילו יותר זמן מול המסכים נוטים לישון פחות טוב, לקבל ציונים נמוכים יותר ולסבול יותר מבעיות התנהגותיות כגון ADHD, הפרעת התנגדות ועוד.

עם זאת, בהשוואה לגורמים אחרים המשפיעים על חייהם, לזמן המסך הייתה השפעה זעירה. כך למשל, למעמד הסוציו-אקונומי הייתה השפעה פי 2.5 יותר גבוהה על ההתנהגות.

לטענת החוקרים, ישנם קשרים בין זמן מסך לתוצאות שליליות, אך הם אינם גדולים ואינם גרועים כמו שמחקרים רבים העלו בשנים האחרונות, וייתכן שהתופעות השליליות הוערכו יתר על המידה.

חברויות טובות יותר

 למרות הקשר בין זמן מסך למספר בעיות, אין זה בהכרח אומר שזמן המסך הוא מה שגרם להן. למשל – ילדים הגדלים בסביבה תוקפנית בבית, יכולים למצוא עצמם משחקים יותר במשחקי מחשב כדי לברוח, כך שקשה לשים את האצבע על הגורם האמיתי למצבם.

החוקרים מאמינים שסוג התוכן שאותו צורכים מול המסך, הוא הגורם המשפיע ביותר. למעשה, לטענת החוקרים, ילדים המבלים יותר זמן במשחקי וידיאו המשוחקים עם אחרים, נוטים לטפח קשרי חברות טובים יותר. לצד זאת, צפייה ממושכת בטלוויזיה הראתה תוצאות שליליות.

 למאמר המלא באתר אינפומד

ראו גם :

האם שימוש במסכים פוגע בהתפתחות מוחית של ילדים?

· · ·

כתוב תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *